تبلیغات
به وب سـآیت جامع برق قدرت و الکترونیک خوش آمدید
وبــ سـایـت جامع برق قدرت و الكترونیك - مطالب آبان 1389
 
وبــ سـایـت جامع برق قدرت و الكترونیك
آنکس که نداند و نداند که نداند .... در جهل مرکب ابدالدهر بماند
پنجشنبه 20 آبان 1389
پیشگفتار
در جهان امروز، انرژی برق از عمده ترین عوامل زیرساختی در توسعه کشور است . تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تمام مراحل گوناگون طرح های عمرانی صنعت برق کشور، توسط پیمانکاران خارجی انجام م ی شد . حتیTurn-key در سالهای پس از انقلاب اسلامی، به ویژه در زمان جنگ و دوره اول سازندگی نیز پروژه ها ب ه صورت(کلید در دست) به مناقصه گذاشته می شد. در این دسته از پروژه ها به جز بخش کوچکی از اجرا، سایر بخش های اصلی توسط کارشناسان، تکنیسین ه ا و پیمانکاران خارجی انجام می شد که این امر فرصتهای فراوانی را از کشورمی گرفت و تهدیدهای اساسی را نیز بر سر راه توسعه می گذاشت. به دنبال تجربه حاصل از اجرای پروژه نیروگاه شهید رجایی، ضرورت ایجاد یک شرکت پیمانکار عمومی (مدیریت پروژه ) در قالب یک مجموعه غیر دولتی مشخص شد و در پی آن شرکت "مدیریت پروژههای نیروگاهی ایران" یا به اختصار مپنا برای تحقق این امر تشکیل گردید. با شکل گیری و تکامل مپنا، این شرکت توانست علاوه بر اجرای کامل پروژه های نیروگاهی به با انتقال فنآوریهای مورد نیاز نسبت به طراحی و ساخت داخل تجهیزات اصلی نیروگاه اقدام نماید . از ،EPC شکل دیگر فعالیتهای مپنا می توان به موارد زیر اشاره نمود:BOT و BOO - سرمایه گذاری در احداث نیروگاههای برق به عنوان مالک با استفاده از روشهای پروژه های IPP - ایجاد زمینه مناسب برای جلب سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در فعالیت های خصوصی سازی- ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان - ورود به پروژه های نفت و گاز- ورود به پروژه های حمل و نقل ریلی در تجدید ساختاری که انجام شده است شرکت های تخصصی 30 گانه ی عهده دار این گستر ه ی فعالیتها تحت پوشش یک هولدینگ تحت عنوان "گروه مپنا" سازمان یافته اند تا با کارآیی بیشتر به فعالیت خود ادامه دهند.
ارتقاء گروه مپنا در صنایع بسیار تخصصی که حوزه ی فعالیت آن است در گرو بهره گیری از آخرین یافته های علمی جهانی است. به همین دلیل گروه مپنا با تشکیل معاونت تحقیق و توسعه در تجدید ساختار انجام شده در نظر دارد ضمن آشنا نمودن مراکز علمی و دانشگاهی با فعالیتهای خود، ارتباط منظم و دوجانبه ای را با آنها برقرارنماید.
به منظور تقویت ارتباط با این مراکز در نظر است از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی مرتبط با فعالیتهایگروه حمایت شود. از همین روی هر ساله عناوین پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی مورد نظر گروه مپن ا به همراه اطلاعات مختصر مربوط به آنها در قالب کتابچه ای تهیه و به دانشگاههای کشور ارسال می گردد. امید است این اقدام رشد و شکوفایی بیشتر مپنا در ارائه ی خدمات به این مرزوبوم و گسترش تحقیقات کاربردی و توسعه ای دانشگاهها و تولید علم در این حوزه های راهبردی را درپی داشته باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

آمار وب سـایـت
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
QR - Code
 • امکانات جانبی
  -----------------------------

 •  
   
  بالای صفحه